Pochodzenie blackjacka nie jest do końca jasne, a historia tej gry nie jest znana, ale większość ludzi jest zdania, że powstała ona we Francji na początku XVIIIwi. Jej francuska nazwa to “Vingt-et-Un” czyli 21 czytane na wspak. Najprawdopodobniej wywodzi się ona z gry o nazwie Chemin de Fer, która była wówczas bardzo popularna. Według innych przekładów grali w nią miejscowi pochodzenia romskiego, którzy lubili hazard, jednak ta teoria nie została nigdzie potwierdzona.

Sukces gra zawdzięcza tak naprawdę Ameryce Północnej. W 1800 roku kolonizatorzy francuscy przywieźli ją na kontynent i rozpropagowali w kasynach i barach. Wariant francuski nie zmienił sie przez lata, jednak zmiany na terenie Ameryki wpłynęły także na zmiany w zasadach gry amerykańskiego blackjacka i to zadecydowało o jego popularności.

Blackjack dziś

W XXw. blackjack nadal nazywany był 21, ale w tym czasie zaczął się przemieniać w blackjacka, dzięki działaniom marketingowym kasyn, które chciały przyciągnąć graczy nową grą, ale w oparciu o 21. Obiecywano dodatkowe pieniądze, poza już osiągniętym wynikiem, jeśli ktoś uzyska liczbę punktów 21, co nazwano właśnie blackjackiem. Zostało tak do dnia dzisiejszego, zatem jeśli mamy 21 i składa się on z ASA i 10, J, Q, K, wówczas nasz zakłąd zostaje przemnożony razy 1,5. Popularność gry dzięki temu wzrosła a nowa nazwa została już na zawsze.

Między wariantami amerykańskim i europejskim jest duża różnica, w wariancie amerykańskim rozdający również otrzymuje 2 karty rozdaniu, w europejskim tylko 1, która nie zostaje odkryta.